LIETUVOS SOCIALDEMOKRATŲ PARTIJA

Utenos skyrius

         

Pradžia

Apie LSDP partiją

LSDP Utenos skyriaus struktūra

LSDP atstovai Utenos rajono savivaldybės taryboje

Video galerija

Galerija

Bičiulių erdvė

Kontaktai

               
               
               
 

Įsisukęs smurto ratas, reikalaujantis neatidėliotinų veiksmų

 

 Smurtas prieš vaikus tema nepalieka abejingų. Vos ne kiekvieną dieną išgirstame apie naujas nelaimes, keliančias pasibaisėjimą, kad tiek daug mūsų aplinkoje žiaurumo. Dažnai girdime, kad smurtas gimdo smurtą. Tikrai, smurtautoju negimstama, smurtauti išmokstama, ir tai gali tapti nuolatiniu elgesio bruožu. Nieko nebenustebinsiu teikdama, kad smurtas artimoje aplinkoje, smurtas prieš vaikus pastaraisiais metais Lietuvoje staiga atsiskleidė kaip viena iš aktualiausių problemų, viena labiausiai paplitusių žmogaus teisių pažeidimo formų, kuri reikalauja išskirtinio dėmesio ir neatidėliotinų veiksmų.
 Dažniausios smurto priežastys yra nuolatinis girtavimas, nepritekliai, atpirkimo „ožių“ ieškojimas, nuostatų ir požiūrių skirtumai, dėmesio partneriams trūkumas, mažas rūpinimasis vieni kitais, negebėjimas suprasti kito poelgių ir kt. Smurtas artimoje aplinkoje smarkiai paveikia ir sutrikdo ne tik suaugusiojo, bet ypač vaiko raidą, psichinį jo vystymąsi. Nuo pat mažens matydamas smurto apraiškas šeimoje, vaikas mato iškreiptą šeimos modelį ir ugdosi atitinkamą (destruktyvų) bendravimo supratimą. Tokie vaikai užauga menkus tėvystės gebėjimus turinčiais tėvais ir motinomis, jie dažnai būna agresyvūs ir smurtaujantys partneriai, linkę nusikalsti ir asocialiai elgtis piliečiai. Šeimoje patiriamas smurtas turi didžiulį, sunkiai pataisomą, o kartais nebepataisomą poveikį smurtą patiriančio suaugusio, juoba vaiko asmenybei. Tokie sunkumai nesibaigia vaikystėje, jie įauga į sąmonę ir toliau žaloja asmenybę, sukdami nesibaigiantį smurto ratą. Deformuotos psichikos žmogus visą gyvenimą gali jaustis ir elgtis neadekvačiai. Alkoholio ir narkotinių medžiagų vartojimas, grubumas bendraujant su kitais, staigus „užsidegimas“ konfliktinėse situacijose, santykių aiškinimasis kumščiais, įstatymų pažeidinėjimas – tokia yra pasekmių virtinė.
 Problema reikalauja, neatidėliotinų veiksmų. Panašu, kad po baisių įvykių Lietuva atsibudo ir ėmėsi rimtos kovos prieš smurtą ir patyčias visais lygiais.
 Sausio 15 d. Utenos rajono savivaldybėje LR Seimo narės Mildos Petrauskienės iniciatyva buvo surengtas pasitarimas socialiniais klausimais. Pasak, Seimo narės reikia nedelsiant tobulinti socialinės srities įstatyminę bazę, priimti naujus teisė aktus, kuriuose atsispindėtų naujas požiūris ir į situaciją, ir į socialinį darbuotoją.
 Neseniai atsikūrusio Lietuvos socialdemokračių moterų sąjungos (LSDMS) Utenos klubo narės buvo susirinkusios aptarti veiklos gairių, daug dėmesio sulaukė ir smurto šeimoje, smurto prieš vaikus tema.
 Utenos rajono socialinių paslaugų centro direktorė Danguolė Mačionytė informavo, kad vien Utenos rajone yra 158 yra rizikos šeimos. Daugiausiai iš šių šeimų narių yra taip pat augę smurtaujančioje šeimoje ir vaikystėje patyrę smurtą, todėl dažniausiai taip pat elgiasi ir su savo vaikais. Smurtas kyla dėl apimančio bejėgiškumo ir beviltiškumo jausmo, kai nežinoma kaip elgtis su savo jausmais. Lengviausiai pyktį ar kitus jausmus išlieti ant bejėgiškiausio ir savęs apsiginti nesugebančio žmogaus.
 LSDMS Utenos klubo narės neliks abejingos ir sieks savo pajėgomis įsitraukti į nesibaigiančio smurto rato prieš vaikus prevencinę veiklą, rengs gerumo dienas, stengsis padėti socialiai remtinoms, rizikos šeimoms, senoliams, neįgaliesiems.

Vida Stasiulionienė,
LSDMS Utenos klubo pirmininkė